Využití dronu při likvidaci škod v zemědělství
V roce 2017 jsme uskutečnili zajímavý projekt v oblasti likvidace škod způsobených zvěří na zemědělských plochách, resp. jejich monitorování. Konkrétně se jednalo o řepkové pole, ve kterém došlo prokazatelně ke vzniku škody způsobené okusem, pošlapáním nebo poválením zvěří z přilehlé honitby. Vzhledem k rozlehlosti zemědělské plochy (cca 20 ha) a neprostupnosti vegetace nebylo možné monitorovat škody jiným spolehlivým způsobem, než ze vzduchu.
Hledali jsme tedy způsob, jakým pořídit kvalitní dokumentaci, ze které by se navíc dala alespoň přibližně odečíst data o způsobené škodě. Již na začátku bylo jasné, že obyčejná fotografie nebude dostačující. Rozhodli jsme se tedy území nalétnout dronem v automatickém režimu a z téměř čtyř set pořízených fotografií pomocí specializovaného software vytvořit 2D mapu (obrázek nahoře). Jen pro představu, takto vytvořená 2D mapa měla ve 4K rozlišení něco málo pod 100 MB. O to však byla detailnější a dalo se s ní dále lépe pracovat. Poté jsme mapu území nechali zpracovat za využití určení VARI indexu (Visible Atmospherically Resistant Index), ze kterého už byly zřejmé zničené plochy v poli (na obrázku níže červenou barvou), jejichž rozloha se dala následně určit.
Dron se i v této oblasti opět ukázal jako jedinečný a těžko nahraditelný prostředek a především pomocník. Stejným způsobem může dron pomoci např. při zjišťování škod v lesnictví při napadení kůrovcem.
Detail poškozeného území: